Idzie sobie robot, czyli jak 6-latki budują własne roboty


robotyka sprzęt

Prowadząca wystawia na stoliczek pudełko pełne klocków do złudzenia przypominających Lego. Otwiera rysunkowe instrukcje, a dzieci w parach z zapałem budują pojazdy. Najważniejsza jest jednostka CPU, która steruje robotem, przypomina prowadząca. Po chwili konstrukcja jest gotowa. Jeszcze trzeba połączyć koła i czujniki kablami sieciowymi oraz przez podłączony czytnik kart zaprogramować robota. I już zabawka działa!

robotyka wyjasnienie

Co można robić z taką zabawką? Po pierwsze można ją programować różnymi przygotowanymi wcześniej programami. Sama czynność jest prosta i nawiązuje do działania pierwszych komputerów z lat 70-tych, kiedy to podziurawioną kartą programowano maszyny wielkości szafy. Tutaj przesuwamy kolorową kartą z zakodowanym programem wzdłuż czytnika, następnie przyciskiem D kodujemy zbudowane wcześniej urządzenie, odczepiamy czytnik i startujemy robota.

robotyka robot

W celu przetestowania zabawki można zbudować labirynt i sprawdzać zachowanie robota zgodnie z aktualnie wgranym algorytmem. Można go „zaczepiać”, podsuwając pod jego czujniki rękę, klocki, inne roboty. Można wreszcie go przebudować i próbować udoskonalić – dodać nowe czujniki, głośniczki czy diody.

robotyka labirynt

Zajęcia z robotyki w Se-Ma-For trwają aż 1.5 godziny, co wcale nie musi być łatwe dla dzieciaków w wieku 5-7 lat. Jednak dzieci przez cały czas zajęć są zaabsorbowane i aktywne. Pod koniec zajęć, po przetestowaniu na wszelkie sposoby swojego robota, mają gro nowych pomysłów i koniecznie chcą zbudować nowe urządzenia. Zaczynają eksperymentować nie potrzebując ani zachęty prowadzącej, ani dodatkowych instrukcji. Aż żal wychodzić z zajęć i pozbawiać dziecko tak rozwijającej zabawki.

Robotyka w Se-Ma-For to świetna zabawa, która angażuje zdolności manualne, umiejętności konstrukcyjne, logiczne myślenie oraz promuje współpracę. Dla nas rewelacja!
————-
Informacje praktyczne:
Adres: Se-Ma-For Muzeum Animacji, Targowa 1/3, Łódź
wiek dzieci od 5 do 7 lat
cena biletu: 30zł
godziny warsztatu: czwartek, piątek godz. 16.00-17.30